Χάρτης Διαδρομής
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/androutsos.jpg)
Χαρακτηριστικά Διαδρομής
Μήκος διαδρομής : 3,2 Km
Υψομετρική διαφορά : 450 m
Βαθμός δυσκολίας : μέτριο
Σήμανση : κόκκινο τετράγωνο με άσπρο πλαίσιο
Διάρκεια : 1 ώρα και 50 λεπτά
Βλάστηση : Quercus coccifera(πουρνάρι), Quercus ilex (αριά), Quercus pubescens (χνοώδης δρύς), Phlomis fruticose (ασφάκα), Abies cephalonica (κεφαλληνιακή ελάτη)
Προτεινόμενη περίοδος : Μάρτιος – Νοέμβριος
Περιγραφή Διαδρομής
Αφετηρία της διαδρομής είναι το χωριό Τιθορέα (Βελίτσα). Από την πλατεία χωριού με τον πελώριο αιωνόβιο πλάτανο, ακολουθούμε τον ανηφορικό πλακόστρωτο δρόμο.
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/adrutsos1.jpg)
Μετά από 800 μ φτάνουμε στην είσοδο του μονοπατιού όπου υπάρχει τμήμα του οχυρωματικού συστήματος της αρχαίας πόλης Τιθόρα (4ο αι.π.Χ.).
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/adrutsos2...jpg)
Το μονοπάτι κινείται ΝΔ, παράλληλα με το ρέμα Καχάλα, με τους επιβλητικούς ασβεστολιθικούς καρστικούς σχηματισμούς και τις διάσπαρτες σπηλιές που εντοπίζονται κατά μήκος της διαδρομής.
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/adrutsos3.....jpg)
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/adrutsos4.jpg)
Το μονοπάτι είναι καλοδιατηρημένο με καλή σήμανση (κόκκινο τετράγωνο με άσπρο πλαίσιο). Μετά από 40 λεπτά φτάνουμε στο ξωκλήσι του Αγ. Γεωργίου με τις βελανιδιές.
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/adrutsos5.jpg)
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/adrutsos6.jpg)
Το μονοπάτι συνεχίζει να γίνεται πιο ανηφορικό ενώ κάνει την εμφάνισή της και η κεφαλληνιακή ελάτη (Abies cephalonica). Μετά από 30 λεπτά φτάνουμε σε διασταύρωση όπου ακολουθούμε το μονοπάτι της δεξιάς πλευράς, το οποίο οδηγεί στην επιβλητική σπηλιά του Οδυσσέα Ανδρούτσου (1000 μ).
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/adrutsos7....jpg)
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/adrutsos8....jpg)
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/adrutsos9....jpg)
Η σπηλιά του Οδυσσέα Ανδρούτσου όπως φαίνεται από το ξωκλήσι του Άη Γιάννη (από την απέναντι πλευρά του ρέματος).