Χάρτης Διαδρομής
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/μονοπατι-τιθορέα-άη-γιώργης.jpg)
Χαρακτηριστικά Διαδρομής
Μήκος μονοπατιού : 800m
Υψόμετρα : Αρχή 460m
Μέγιστο: 620m
Υψομετρική διαφορά: 615m
Σήμανση: Κόκκινα τετράγωνα σημάδια
Βλάστηση : Quercus pubescens (χνοώδης δρυς), Juniperus oxycedrus (οξύκεδρος), Quercus coccifera (πουρνάρι), Phyllirea latifolia (φιλίκι)
Βαθμός δυσκολίας : Μέτριος
Χαρακτηριστικά : Φυσικό περιβάλλον σε συνδυασμό με την ιδιαίτερη γεωμορφολογία της περιοχής εντός των Προστατευόμενων Περιοχών ΖΕΠ και ΕΖΔ (NATURA 2000) και του «Αισθητικού Δάσους Τιθορέας»
Προτεινόμενη περίοδος : Μάρτιος – Νοέμβριος
Περιγραφή Διαδρομής
Το μονοπάτι που περιγράφεται είναι μέρος του μονοπατιού που οδηγεί στο Σπήλαιο του Οδυσσέα Ανδρούτσου. Αφετηρία του είναι η νότια πλευρά του οικισμού Τιθορέας (Βελίτσα) στα 460m υψόμετρο περίπου.
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/ai-giorgis1.jpg)
Το μονοπάτι γενικά έχει Ν-ΝΔ προσανατολισμό και περιστοιχίζεται από επιβλητικούς ασβεστολιθικούς – καρστικούς σχηματισμούς και διάσπαρτες μικρές σπηλιές.
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/ai-giorgis2.jpg)
Περπατάμε στην Ευμεσογειακή – Παραμεσογειακή Ζώνη Βλάστησης του Παρνασσού ανάμεσα σε είδη φυτών χαρακτηριστικά της γκαρίγκ βλάστησης (φρύγανα και αραιοί ή πυκνότεροι ασυνεχείς θαμνώνες).
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/ai-giorgis3.jpg)
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/ai-giorgis4.jpg)
Σε 600m περίπου φτάνουμε στο όριο της μακίας βλάστησης που χαρακτηρίζεται από πυκνότερους και μεγαλύτερους θαμνώνες, όπως Juniperus oxycedrus (οξύκεδρος), Quercus coccifera (πουρνάρι), Phyllirea latifolia (φιλίκι).
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/ai-giorgis5.jpg)
Ακολουθούμε το μονοπάτι για ακόμα 200m περίπου, μέχρι να φτάσουμε στο μικρό ξωκκλήσι του Αγίου Γεωργίου, ανάμεσα στο ξέφωτο μιας συστάδας χνοωδών δρυών (Quercus pubescens).
![](/Data/Sites/1/o_parnassos/ai-giorgis6.jpg)
Ανάλογα και με την εποχή επίσκεψης, στο μονοπάτι μας συντροφεύουν διαφορετικά ποώδη φυτά, αλλά και αρωματικά και φαρμακευτικά βότανα.